Jedna od izuzetno važnih životnih lekcija jeste naučiti reći „NE“ onda kada to stvarno mislimo. Koliko smo puta u životu izgovorili „DA“ dok je unutar nas „vrištalo NE“? Davali smo novac, vreme, fizički rad i ostalo, a u potpunosti zanemarivali svoje potrebe i interesovanja. Najčešće su to bile situacije kada smo se plašili da se ta osoba ne naljuti, da ne izgubimo prijatelja, ponekad iz samilosti, ali vrlo često zbog straha šta će drugi misliti o nama, zanemarivali smo „NE“ i postupali u skladu sa „DA“ da bismo se „uklopili“ u društvene norme sa kojima nikako nismo rezonirali.
Ponekad smo izgovarali „DA“, da bismo izbegli osećaj krivice kada kažemo „NE“, a posle smišljali izgovore i pokušali izbeći „DA“. Posle toga smo se još lošije osećali, upavši u zamku sopstvene neiskrenosti, prema sebi i prema osobi ili situaciji kojoj smo rekli lažno neiskreno „DA“. I tada bismo se našli u začaranom krugu. Osećaj da smo po ko zna koji put postupili suprotno od onog kako smo se osećali u vezi sa tom situacijom vodio bi nas u dublje nezadovoljstvo, jer smo ugodivši drugima po ko zna koji put izneverili sebe.
Šta nas to tera da izneverimo sebe u takvim situacijama?
Potreba za nezameranjem potiče od nedostatka stava i samopozdanja, poljuljane vere u sebe, straha od tuđeg mišljenja i straha od odbacivanja koje bi moglo uslediti nakon iskrenog „NE“.
Zbog toga se odlučujemo na neiskreno „DA“, nakon čega loš osećaj raste, jer ispunjavajući to neiskreno „DA“, unutar nas raste zamor i iscrpljenost, razdražljivost i napetost zbog dodatnog napora koji moramo uložiti da bismo ispoštovali lažno „DA“ (obično su u pitanju rođaci, prijatelji, kolege na poslu i slične osobe sa kojima želimo „održati“ dobre odnose i zadržati sliku ljubazne i predusretljive osobe za koju nas oni smatraju). Ovo su najčešće uzroci neljubavi prema sebi i osećaja niže vrednosti koje smo pokupili u toku odrastanja (potreba da se dokazujemo i time dobijemo ljubav i pažnju, posebno ako smo bili često kritikovani u toku odrastanja). Kada odrastemo nastavljamo da „služimo“ lažnom „DA“ da bismo dobili reči koje želimo čuti kao na primer: „Ti si divna. Tebi zaista nikad ništa nije teško. Kako ti sve obavljaš sa lakoćom? Ja bih se namučila oko toga.“
Ali, „NE“ ne znači i „NE SVIMA“, „NE ZAUVEK“ i slično.
Postoji i „NE“ koje znači „NE SADA“. To „NE“ označava sve ono što se ne uklapa u tvoj trenutni fokus i prioritete upravljanja vremenom. A, postoji i ono „NE NIKAD“, koje predstavlja sve što nije u skladu sa tvojim životnim vrednostima i stavovima, ono „NE“ koje ima veliki razvojni potencijal za tebe.
Ovo vam pišem iz ličnog iskustva, jer je jedna od najvažnijih lekcija koju sam morala savladati na putu sticanja samopouzdanja, bila naučiti reći: „NE, TO NEĆU I NE ŽELIM“.
Lekcija „RECI NE KADA TO STVARNO MISLIŠ“ mi je donela više vremena za sebe i posvećenost onome što sam iskreno želela biti, postati i raditi, više unutrašnjeg mira i zadovoljstva sobom, što je dodatno rezultiralo tome da više volim i cenim sebe, a samim tim i druge jer sam shvatila da je upravo ta iskrenost i zadovoljstvo koje proizilazi iz toga neophodno za izgradnju dobrog osećaja i zdravih odnosa.
Naravno, to ne znači da naučiti da kažemo „NE“ znači i ne činiti ništa za druge. To samo znači da ne činimo ništa neiskreno i van vaših ličnih stavova i onog što se uklapa u vaše želje i materijalne i vremenske mogućnosti.
Time stavljate do znanja i sebi i drugima da ste vi postali osoba koja upravlja svojim vremenom i svojim znanjem onako kako vama odgovara, a u skladu sa vašim ličnim identitetom i prioritetima. U početku, to za vaše okruženje može biti pomalo i šokantno, jer ako su naučili da računaju na vas i vaše vreme i znanje kad god oni to požele, onda će biti iznenađeni vašim stavom.
Ali vremenom, vaše okruženje će vas mnogo više ceniti i vašu pomoć tražiti zaista samo onda kada ste im stvarno potrebni, a tada ćete i vi taj zahtev prihvatiti sa iskrenim „DA“.
.
I zato, sledeći put kada budete neodlučni između „NE“ i „DA“, zastanite i poslušajte tihi glas u sebi pre nego izgovorite bilo šta. Postavi sebi pitanje: „Kako da postupim u ovoj situaciji?“ Tvoje telo će ti dati odgovor, a tvoje je samo da budeš dosledan. Jer, zapamtite da su za zdrave odnose i njihovo očuvanje najvažniji međusobna iskrenost, poštovanje i dobar osećaj.
S ljubavlju i poštovanjem,
Vaša Ankica
Comments